pokec o riu

Odpovědět
visna
Příspěvky: 452
Registrován: pon říj 27, 2008 10:44 am

Re: pokec o riu

Příspěvek od visna »

Hej to som cital aj ja o tom zahrievani na volnobeh. Ale ja som hovoril iba cisto o zahrievani. Ako je to ekonomicke a kedy to viacej zerie je uz druha vec. Urcite to bude menej zrat (teda mozno vobec) ak pojdes dolu kopcom so zaradenou rychlostou.
Poviem to inak : Ak pojdes dajme tomu 5 km dolu kopcom na volnobeh alebo pojdes tym istym kopcom so zaradenou rychlostou tak sa ti skor zahreje motor na volnobehu. Avsak budes mat vacsiu spotrebu.. to je samozrejme. Samozrejme sa to tyka iba jazdy dolu kopcom a s tym suvisiacim zohriatim motora.
Inak jazdim presne ako ty. sem tam do 3000 ale vacsinou 2500 za studena. no asi mame podobnu intuiciu. :lol: :lol: :lol: :lol:
RIO II 1,4 sporty 2008
Reklama
 

shopho
Příspěvky: 34
Registrován: ned zář 27, 2009 4:47 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od shopho »

staf píše:
visna píše:Inak ti chcem povedat ze ak ides dole kopcom so zaradenou rychlostou tak sa ten motor este viac chladi ako ked by si isiel na volnobeh. Mam to niekolko krat vyskusane.
tak teraz som zmateny :shock: ved este aj v manuali je poznamka, ze sa neodporuca zahrievat motor na volnobehu. ze aj po nastartovani treba len chvilu pockat kym sa ustalia otacky a hned sa ma ist.
co sa tyka jazdy dole kopcom so zaradenou rychlostou, o tom tu uz bola rec a ak si dobre pamatam, tak sme neprisli ani na zaver ohladne toho ci je to ekonomickejsie ako ist s vyradenou rychlostou :D ... sme mi ale badatelia :lol:
pri jazde so zaradenou rychlostou, cize pri tzv. brzdeni motorom je spotreba nulova, kedze sa vypinaju vstreky, pekne je to vidno pri autach s palubnym pocitacom.. takze ekonomickejsie to rozhodne je.. a este jedna vec - neodporuca sa brzdit motorom pri studenom motore, trpi tym kluka..
Uživatelský avatar
staf
Příspěvky: 483
Registrován: pát kvě 02, 2008 11:35 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od staf »

shopho: "so zaradenou rychlostou je takmer nulova spotreba" ..... to naozaj? dal by si za to ruku do ohna? ja fakt neviem. uz mi bolo tvrdene aj tak aj tak. vraj zalezi na aute ci pri jazde dole kopcom so zaradenou rychlostou pracuje motor len vdaka tomu ze ides dole kopcom, alebo ci si aj "taha" nejake palivo. ja som doteraz radsej vzdy vyradil (chodim cez take useky kde mozem mat vyradene aj 3-4km). ale ak by ma niekto fakt presvedcil ze so zaradenou rychlostou to zerie menej (resp. nic) aj ked teda otackomer ukazuje par tisic tak navyky rad zmenim

visna: o sposobe jazdy som ja nic nepisal. ja jazdim so studenym motorom tak do 3000, ale vynimocne, ked ma niekto velmi irituje pomalou jazdou tak ho trhnem. ale to je len zriedkave a je to rychly proces :twisted:
Kia Rio II Sporty 1,4 Olive Gray
BatoNR
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 31, 2009 2:13 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od BatoNR »

k tej "nulovej" spotrebe pocas jazdy:

bracho ma na svojm Peugeot 307 palubny PC a ked necha zaradenu rychlost a pusti nohu z plynu, tak palubny PC ukaze na dispeji aktualnu spotrebu 0,0 litra. Ked vyradi rychlosť (teda je tam neutral) a ide zotrvacnostou tak naskocia tam nejake desatiny litra ako okamzita spotreba. Toto je fakt bez ohladu na to ci ide po rovine alebo dolu kopcom.

Moje vysvetlenie je take, ze ked ma zaradenu rychlost a ide bez plynu tak hodnota spotreby je skor "nemeratelna" pretoze na horenie je potrebny benzin. Vo valci moze byt kolkokolvek kyslika ale bez benzinu to nehori. V tomto pripade vsak hrozi riziko podtocenia motora a nasledne poskodenie zotrvacnika a pod (podtocenie znamena ked pri pohybe vozidla otacky klesnu na menej ako volnobezne).
Ked ma zaradeni neutral a ide bez plynu na zotrvacnost tak otacky klesnu na volnobezne otacky a hodnotu spotreby pri tychto otackach ma PC ulozenu v pameti.

Povedzme si pravdu, ze rozdiel v spotrebe "bez rychlosti" a "s rychlostou" je tak maly ze sa to na 100 km prejavi mozno nejakymi stotinami litra. Preto radsej jazdim plynulo bez zbytocnej tehly na plyne.
Kia Rio Sporty
Nitra 05/2008
Uživatelský avatar
staf
Příspěvky: 483
Registrován: pát kvě 02, 2008 11:35 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od staf »

taaakze, ked idem so zaradenou rychlostou, neni ziaden privod paliva do motora, teda nic sa nezapaluje, nevznika teplo a teda sa motor nezohreje tak rychlo ako ked idem na neutral, kedy sa otacky udrzuju prave spalovanim paliva. teraz celkom dava logiku to, co napisal visna (ze sa to rychlejsie zohreje ked ide dole kopcom na neutrale ako ked ma zaradenu rychlost).
takze uz viem ako sa zajtra rano budem kotulat dole kopcom :mrgreen:
Kia Rio II Sporty 1,4 Olive Gray
Uživatelský avatar
eMKejx
Příspěvky: 242
Registrován: úte kvě 19, 2009 9:15 am

Re: pokec o riu

Příspěvek od eMKejx »

este ktomu vytacaniu motora... v zime tocim 2500 za min. maximalne 3000ot ale nie dlhodobo, vacsinou pri 1-2-3 rychlosti potom to davam do kludu 2500ot/min. Ked uz citim ze je v aute mierne teplo, resp ked pritlacam plynovy pedal a intenzita vhananeho tepla do kabiny je vacsia nebojim sa vytocit aj vic otacok.... potom to davam cez 80km/h na 4ke a davam dole audiny, medaky, bawa ktore sa ako lekvare pohynaju z tych pripojnych pruhov na rychlostnu komunikaciu... (strasne sa mi paci zvuk Ria ked mu davate 80km/h a viac na 4. stupni... mnam!)
KIA RIO II Sporty 1.4 16V 71kW- Midnight Black 6/2009
Obrázek
Uživatelský avatar
staf
Příspěvky: 483
Registrován: pát kvě 02, 2008 11:35 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od staf »

mne sa paci zvuk ria pri 5000 az 5500 8)
Kia Rio II Sporty 1,4 Olive Gray
BatoNR
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 31, 2009 2:13 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od BatoNR »

suhlasim so zvukom motora, ja tiez rad vytocim motor na 3 resp 4 az po obmedzovac otacok (este dobre ze nemam palubny PC aspon neviem co robi spotreba :-)), mam jedno oblubene miesto je to do mierneho kopca a zvlast ked je predomnou niekto pomalsi tak podradim do 3 plny plyn aaaa to je parada. Cim dlhsie jazdim tak tym viacej sa utvrdzujem v tom, ze Rio ma rado vysoke otacky.
Kia Rio Sporty
Nitra 05/2008
shopho
Příspěvky: 34
Registrován: ned zář 27, 2009 4:47 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od shopho »

staf: dobre, ked uz mame ist do detailov, tak naozaj to zalezi od auta, ci je spotreba nulova pri brzdeni motorom: auta S KARBURATOROM nemaju v tomto pripade nulovu spotrebu, benzin sa spaluje stale, auta s priamym vstrekovanim, kde toto vstrekovanie riadi riadiaca jednotka, ktorej dava signal okrem inych aj snimac polohy skrtiacej klapky, co je nas pripad MAJU naozaj nulovu spotrebu, okrem inych mi to potrvdili aj napriklad prijimaci technici v Honde aj v Kii..
Auto dole kopcom (ale aj na rovinke) ide dalej pri zaradenej rychlosti a pustenom plyne vdaka svojej zotrvacnosti, jednoducho kolesa sa tocia- tie su spojene s prevodovkou- ta je spojena s motorom, preto otackomer ukazuje napr. 2500 otacok/min. ale nespaluje sa ziadne palivo..

Inac vsimnite si, ze aj ked idete bez plynu so zaradenou rychlostou, napr. prichadzate ku krizovatke, kde svieti cervena, tak pri nejakych cca. 1100-1200 otackach sa vstrekovanie zase obnovi.. zase je to najlepsie vidno na autach s pal. pocitacom..
Uživatelský avatar
staf
Příspěvky: 483
Registrován: pát kvě 02, 2008 11:35 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od staf »

OK, od teraz si budem hadzat po rukach ak podvedome vyradim rychlost :)
dnes mam za sebou trasu cez 200km a uz som sa poctivo snazil nechavat zaradenu rychlost. inak fakt lutujem to, ze nemam palubny pocitac :( ale tak nastastie su tu aj ti co ho maju a mozu ma (nas) poucit kedy sa to ako sprava. vdaka shopho-vi uz viem ze aj pri tych nizsich otackach bez plynu to nejaky ten benzin dodava. este by ma zaujimalo ako to vyzera podla PC ked sa auto rozbehne a zlozim nohu z plynu. ci to este chvilu nieco zerie, alebo spotreba hned klesa na nulu
Kia Rio II Sporty 1,4 Olive Gray
tomasko007
Příspěvky: 288
Registrován: stř črc 22, 2009 2:43 pm
Bydliště: SlovaKIA

Re: pokec o riu

Příspěvek od tomasko007 »

Presne tak ako to bolo posledne prispevky rozoberane a je to si myslim aj v celku jasne - jednoducha fyzika :-) .
Spotrebu ma motor vtedy ak ide na volnobeh, cize je vyradena rychlost.
Ale ak ide dole kopcom, pripadne po rovine so zaradenym rychlostnym stupnom ( idealne je co najvyssi, mensi prevod ) a nemate stlaceny plynovy pedal, tak spotreba tam nie je, kedze sila "zotrvacnosti" je vacsia ako sila motora, tym padom motor toci "naprazdno".
Ak ste si aj vsimli, tak so zaradenou napr "5-kou" idete dole kopcom "konstantnou rychlostou" ... co znamena ze sila zotrvacnosti je nepatrne vacsia prinajmensom rovna sile motora. Ak je ten kopec strmsi, tak aj rychlost sa zvysuje.

( Sila zotrvacnosti -> hmotnost vozidla, prevodovy pomer, sklon kopca, sila motora ... )

PS. Vesele Vianoce :-) Obrázek
Kia Rio 1.4 16V Sporty Midnight Black
Kúpene : 10.7.2009
Obrázek
BatoNR
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 31, 2009 2:13 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od BatoNR »

asi by nam mohli dat Nobelovu cenu za fyziku :lol:
Kia Rio Sporty
Nitra 05/2008
nickey24
Příspěvky: 39
Registrován: úte pro 30, 2008 8:32 am

Re: pokec o riu

Příspěvek od nickey24 »

staf píše:OK, od teraz si budem hadzat po rukach ak podvedome vyradim rychlost :)
dnes mam za sebou trasu cez 200km a uz som sa poctivo snazil nechavat zaradenu rychlost. inak fakt lutujem to, ze nemam palubny pocitac :( ale tak nastastie su tu aj ti co ho maju a mozu ma (nas) poucit kedy sa to ako sprava. vdaka shopho-vi uz viem ze aj pri tych nizsich otackach bez plynu to nejaky ten benzin dodava. este by ma zaujimalo ako to vyzera podla PC ked sa auto rozbehne a zlozim nohu z plynu. ci to este chvilu nieco zerie, alebo spotreba hned klesa na nulu
Na pc kdyz pustis plyn a auto brzdi motorem je na pc 0,pokud pustis plyn a auto pojede pomaleji podle zarazeneho stupne...to znamena,ze zarazena rychlost prevodovky bude udrzovat nejakou rychlost auta tak to neco bere.Pri jizde na neutral u meho predesleho auta byla spotreba cca.1.3 litru.U ria neni mozno toto vyzkouset nebot nema v pc okamzitou spotrebu,jen prumer.
Marecek
Příspěvky: 122
Registrován: ned úno 25, 2007 7:06 pm
Bydliště: Praha 5-Nové Butovice

Re: pokec o riu

Příspěvek od Marecek »

No také jsem si myslel, že je to tak jak píšete. Ale udělal jsem jednoduchý test a byl jsem překvapen, že je to právě naopak. Rio, jak se píše výše sice nemá okamžitou spotřebu, ale jde to docela dobře nahradit vymazáním hodnot při jízdě. Po ujetí nějaké vzdálenosti naskočí spotřeba, kterou lze brát v daném okamžiku jako aktuální.

Test jsem provedl asi z 1km dlouhého kopce jednou se zařazeným rychlostním stupněm, podruhé na neutrál. A výsledek, jak píšu výše mě překvapil. Žil jsem v tom a také všude slyšel, že spotřeba je při zařazeném rychlostním stupni "nulová". Jenomže mě ukázal palubák jiné hodnoty, jestli si vzpomínám tak nějaké 0,3litru. Naproti tomu při jízdě na neutrál mi palubák hlásil stále 0,0litrů.

Takže jsem vám trošku a vlastně i sobě naboural teorii :D
Kia Rio II, 1.4LX+,rv.07 béžový interiér :-), červená metla, SOPTÍK
Uživatelský avatar
staf
Příspěvky: 483
Registrován: pát kvě 02, 2008 11:35 pm

Re: pokec o riu

Příspěvek od staf »

to aby sme vratili tu nobelovku :lol:
Kia Rio II Sporty 1,4 Olive Gray
Odpovědět