RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od MaTToS »

Chce to aj nejaku takuto temu pretoze napisat kdo vsetko ma alebo mal LPG je jednoduche, ale vidiet ako to auto po montazi vyzera je lepsie pre predstavu co montazou LPG podstupite - mimochodom nic strasneho zase, vstrekovanie LPG je navrtane do sacieho potrubia hned vedla benzinovych vstrekovacov .
Auto pristavene 7:00 do servisu, hotove 14:45 , testovacia jazda a kalibracia LPG systemu 14:45-15:00 - sedel som vzadu a na spolujazdcovom sedadle bol notebook spojeny s RJ LPG kablom cez otvorene okienko :D
Aspon som pekne videl za jazdy grafy ako sa vstrekuje benzin atd. a nasledne aj ako plyn, ake su otacky, teploty, tlak systemu a pod. zalezitosti .
Motorovy priestor vyzera po montazi takto :
Obrázek
Blizsi pohlad na umiestnenie vstrekovacov VALTEK T30
Obrázek
Riadiaca jednotka solaris namontovana hned vedla pôvodnej benzinovej RJ diagnosticka zasuvka Solarisu taktiez namontovana cca. 2cm vedla od diagnostiky RJ
Obrázek
Domazavanie a chladenie sediel ventilov a ventilov samotnych instalovane vedla baterky :
Obrázek
Jedna sa o holandsky pripravok JLM(holandska nahrada Flashlube)
Umiestnenie reduktora(splyňovača) TOMASETTO AT09 Alaska pod bateriou :
Obrázek
Prepinac BA95-LPG so signalizaciou mnozstva plynu v nadrzi :
Obrázek
Nádrž na LPG 43,5L / tankovanie 36L cca. 80% objemu nadrze - viac do RIA nevojde :
Obrázek
Tankovanie LPG, nárazník pravá strana pri pohlade na auto zozadu :
Obrázek
Oznacenie vozidla podla vyhlášky č. 482 :
Obrázek
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
Reklama
 

Uživatelský avatar
aladinos
Příspěvky: 302
Registrován: ned led 11, 2009 4:56 pm

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od aladinos »

Paráda.
Ďakujeme za príspevok.
Vidím, že vedľa nádrže zostalo ešte aj trochu miesta na veci, alebo je zakázané tam ešte niečo dávať?

A ak sa smiem opýtať na cenu?
Kia Rio II 1,4 - Sporty,Tropical Red: kúpene 3/2008, Nitra - najazdené cca. 40 000km
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od MaTToS »

Ano vedla nadrze je miesto a nie je zakazane tam davat veci .

Montaz LPG Solaris OBD = 990,-€ s DPH / 24m zaruka
Montaz domazavania a chladenia ventilov a sediel ventilov JLM vratane 400ml naplne = 100,-€ s DPH .

Na zápis do TP vozidla mám 12 mesiacov odo dňa montáže nakoľko sa jedná o individuálnu prestavbu ktorá nie je hromadne schválená .
Napr. hromadne schválena Fabia = nutnosť zápisu do TP do 7 dní odo dňa montáže .

Schválenie na Obvodnom úrade Bratislava - Odbor dopravy = 50€ kolok + zápis do TP 6€ kolok .

Riešenie rezervného kolesa(hlavne aby pri cestnej kontrole nebol dôvod na pokutovanie či odobratie TP za nespôsobilosť vozidla) :

Podľa vyhlášky MDPT SR, č.578/2006 Z. z. v § 1, náhradným kolesom nemusia byť vybavené:
a) vozidlá, ktoré majú vybavené všetky kolesá pneumatikami zvláštnej konštrukcie
umožňujúcej dočasné použitie po defekte s indikáciou defektu v ktorejkoľvek z
pneumatík,
b) vozidlá kategórie M1 a N1, ktoré sú vybavené prostriedkami na bezdemontážnu
opravu poškodenej pneumatiky umožňujúcej dočasné použitie,

c) mestské autobusy, špeciálne vozidlá, ktoré sú prevádzkované na obmedzenom
území v operatívnom dosahu servisných služieb svojho prevádzkovateľa.
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
Uživatelský avatar
aladinos
Příspěvky: 302
Registrován: ned led 11, 2009 4:56 pm

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od aladinos »

Dakujem za info :)
A ešte ma zaujíma čo používaš namiesto rezervného kolesa. Že kde sa to dá kúpiť?Ako sa to volá?
Kia Rio II 1,4 - Sporty,Tropical Red: kúpene 3/2008, Nitra - najazdené cca. 40 000km
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od MaTToS »

KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
visna
Příspěvky: 452
Registrován: pon říj 27, 2008 10:44 am

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od visna »

No pekne pekne, ty ocuj nikde som sa nedocital ako sa to JLM davkuje ( ako viem ze kolko) ale akym stylom, to sa niekede miesa spolu so vstrekoivanym plynom prip. aj benzinom ? ako sa ta emulzia dostane k tym piestom?
A este jedna vec.... vsetko je to pekne namontovane, dobre to vyzera ale ten ukazovatel stavu paliva (respek.prepinac) je fakt otrasny ty vole, sak to vyzera ako keby to kupili niekde na trznici ... no strasny giiiič. No ale co uz aspon ze to funguje. inak drzim palce potom sem tam napis postrehy.
RIO II 1,4 sporty 2008
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od MaTToS »

JLM sa davkuje pred vstup do sacieho potrubia za vahou vzduchu aby sa dostalo (alebo aspon malo moznost sa rovnomerne dostat) ku vsetkym ventilom cez sanie, to davkovanie by malo byt 1ml / 1L paliva, kazdopadne co sa davkovania tyka tak nastavenie je manualne, na vystupe z tej nadoby sa nachadza skleneny valcek - priehladny v ktorom vidis ako zhruba kvapka ta tekutina, je to priamo zavisle od podtlaku motora, cisto teoreticky v case najvyssieho pretlaku by to malo davkovat 1kvapka/12 sekund, najvyssi podtlak je pri deceleracii a volnobehu t.j. v case kedy je skoro zavreta skrtiaca klapka takze ten pomer 1kvapka / 12 sekund je cisto orientacny a malo by z toho vo vysledku byt 1ml/1L LPG .
To davkovanie ale nieje nijako vyzadovane dodrziavat uplne presne ten odporucany pomer je 1ml na liter paliva ale ci to budu 2ml alebo 1,5 ci 0,5ml tak sa nic nedeje, ta ochrana ventilov a sediel by mala byt z dlhodobeho hladiska ucinna takze ci tam toho niekedy pojde menej a inokedy viacej by ucel danej veci nemalo ovplyvňovať .

Vo svojej podstate trpia ajtak najmä vyfukove ventily ktore su v kontakte s tou tekutinou iba v case deceleracie ...
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
BatoNR
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 31, 2009 2:13 pm

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od BatoNR »

ak som to spravne pochopil tak "1x za tyzden" otvorim kapotu motora a pozriem sa ze ci je vo valceku JLM a ked je ho malo tak zvysim davky?

Ked budes mat nieco najazdene, tak by si mohol spravit prepocet nakladov na 100 km pohonu cisto na LPG ? Teda zaplatis za LPG + JLM na 100 km jazdy na LPG. Samozrejme, že ked teoreticky uvazujeme o tom, ze celych 100 km prejdes na LPG a nepocitame spotrebu benzinu pri startovani a pod.

Bolo by to fajn a mozno by som sa nechal ukecat na LPG. Moj dlhodoby priemer spotreby benzinu BA95 je 7,1 (l/100km) * 1,40 (€/liter) = 9,94€ keď hovorime iba o cene benzinu.
Kia Rio Sporty
Nitra 05/2008
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od MaTToS »

Nie JLM netreba kontrolovat, ked clovek vie ze fajn je tam este 200ml tak urcite to este vydrzi najmenej 2000km takze zase kazdy tyzden netreba urcite, co sa skleneneho valceka tyka tak plni iba taku funkciu aby ty si videl ako casto to kvapka z tej nadoby kedze je to z nej vysavane podtlakom zo sacieho potrubia tak treba ten prietok priskrcovat na taku uroven aby si z toho dostal ca. 1ml na 1L lpg , takze miniem dajmetomu 50l LPG, pozrem sa ako to vypada a pripadne uberiem alebo tomu pridam to nieje take kriticke .
Mimochodom uz mam objednany novy olej na vymenu ale najmä sviecky som objednal :
http://www.globaldenso.com/en/products/ ... tures.html
Obrázek
Sviecky by mali prist v priebehu marca takze ich potom supnem do RIA a uvidim co na to auticko povie .
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
Uživatelský avatar
staf
Příspěvky: 483
Registrován: pát kvě 02, 2008 11:35 pm

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od staf »

vyzera to naozaj pekne (az na tu signalizaciu). mozno este to tankovanie mohli poriesit inak. naraznik je prve co ti odide ked do teba niekto kusok drcne. keby to bolo schovane niekde pri otvore na tankovanie, to by bolo idealne.
kazdopadne, drzim palce nech ti to dlho jazdi a nech usetris kolko sa len da ;)
Kia Rio II Sporty 1,4 Olive Gray
stanley399
Příspěvky: 50
Registrován: sob úno 05, 2011 5:12 pm
Bydliště: Martin
Kontaktovat uživatele:

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od stanley399 »

ja som ten navod este necital, a to je uz skoro rok, co mi montovali LPG do uz neboheho ria ....
KIA RIO 1,4 SPORTY HB
TROPICAL RED FACELIFT
r.v. 2011
Zden.da
Příspěvky: 21
Registrován: pát říj 23, 2009 2:27 pm
Bydliště: Praha - východ

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od Zden.da »

Chtěl jsem se zeptat těch z vás, kteří máte namontované LPG, máte nějaké špatné zkušenosti s výkonem motoru a nebo s nečekanými poruchami? Uvažuju o přestavbě na LPG a když jsem vznesl dotaz na dovozce KIAMOTORS ohledně záruky (mám ji na 5 roků) tak mi odpověděli takto:

Výrobce vozidla nemůže být odpovědný za vady, které byly způsobeny úpravou výrobku. V tomto případě montáží zařízení na alternativní pohon a zejména provozováním vozidla na palivo, pro které vozidlo nebylo ani zkonstruováno ani výrobcem vozidla schváleno do provozu. Naopak vady, které se v záruční době na vozidle vyskytnou a které zjevně nesouvisí s provedenou úpravou lze kvalifikovat jako vady záruční.
Jako ilustrativní uvedu následující příklady. Pokud například předmětem reklamace bude závada na zámku dveří,nebo na motorku stěračů, zjevně tato vada nemá nic společného s tím, že vozidlo bylo upraveno na provoz LPG a servis ji posoudí jako vadu záruční a provede opravu bezplatně. Naopak, pokud bude předmětem reklamace kupříkladu pokles výkonu, obtížné starty, poškozený katalyzátor, ztráta komprese motoru a další podobné, nebude servis Kia tyto vady řešit jako záruční.
Berte však prosím toto jako pouhé příklady. V praxi to znamená, že každý takovýto případ musí být řešen a posouzen individuelně.
Je na každém majiteli, který o alternativním pohonu uvažuje, aby udělal sám rozhodnutí, zda ano či ne. Já Vám však ze své dlouholeté praxe mohu říct, že jsem se setkal s velkým množstvím problémů, a to zejména souvisejících se změnou základních vlastností, životností některých dílů, a osobně bych alternativní pohon nedoporučil u těch vozidel, kde není motor a emisní systém již pro pohon LPG konstruován samotným výrobcem vozidla. Kupříkladu nová generace vozidel Kia Picanto která v nejbližších měsících přijde na náš trh je již konstruována pro provoz jak na benzin tak na LPG. Takováto verze je označena názvem "Bi-Fuel" a tento údaj je rovněž uveden v technickém průkazu těchto vozidel.
Kia Rio Active Plus 1,4 sedan
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od MaTToS »

Pokles vykonu nebadatelny pri beznom jazdeni, vo vysokych otackach(môj subjektivny pocit od tych 4tis vyssie) je to lenivsie v porovnani s benzinom .Na druhu stranu v nizsich otackach, rozbiehanie atd. je to zase lepsie ako pri jazde na benzin .
Montaz LPG nieje az taky brutalny zasah do samotneho motora aby sa mali zacat objavovat necakane poruchy, v pripade poruchy LPG sa prepne na benzin a jazdis dalej, taktiez ked sa minie LPG v nadrzi tak prepne za jazdy na benzin a ides dalej, keby to nemalo zvukovu signalizaciu tak ani nevies kedy sa prepne .Kazdopadne treba aby montaz robila odborna firma inak je mozne vsetko ako poruchy motora a elektroniky .
So zarukou je to tak ako pisal, ked sa pokazi central, radio, stierace ci pod. vec tak samozrejme to v zaruke je a na to nepotrebujes ani garancky v autorizaku pravidelne absolvovat .
Ked odidu lambdy, kat, ventily atd. atd., tak su to veci ktore su priamo zasiahnute montazou LPG a v tomto pripade zaruka neplati, ale taktiez sa neda povedat ze pada zaruka na motor pretoze ked pocas zaruky odide termostat, snimac otacok ci snimac tlaku oleja tak tychto veci sa montaz LPG ziadnym spôsobom nedotyka a ani nema ako .

Stym ze vozidlo nebolo konstruovane na LPG ma pravdu, taktiez nebolo schvalene na LPG vyrobcom, taktiez LPG môze poskodit motor - kontretne sedla ventilov a ventily samotne ale nato je tu zase Flashlube ktore zabezpecuje chladenie ventilov ich sediel a nejake to "premazanie" alebo nieco v tom zmysle .
Kazdopadne nepoznam nikoho ani som o takom pripade necital komu prevadzka na LPG znicila motor, nove LPG systemy su uz dostatocne dokonale a dokazu sa prispôsobit RJ vozidla a snazia sa o co najdokonalejsie zachovanie parametrov vstrekovania paliva atd., aj vdaka tomu nieje citelny rozdiel vo vykone motora a spotreba je tak do litra vyssia oproti benzinu .

Ale k tym vsetkym moznym aj nemoznym nastraham a poskodeniam motora a straseniu co vsetko LPG s autom spravi si treba zratat este taku vec ze kolko jazdenim na LPG clovek usetri ... 10 000km na benzine 720lx1,4€ = 1008€ ; na plyne 800lx0,71€ = 568€ + 21€ 1L flash lube = uspora 421€ a to je rec o 10 000km a este nieje rec o tom ze aka bude uspora ked sa bude cena benzinu zvysovat, samozrejme ze porastie aj cena LPG, ale benzin a LPG sa ziskava spracovavanim ropy takze teoreticky ak sa benzin dostane na 2€ tak LPG bude za 1€ a zase je uspora omnoho vyssia ale to len v teoretickej rovine .
Kontroly LPG uz odpadavaju uz staci robit rovnako ako kontrolu s benzinom takze kazde 2 roky a kvôli LPG sa mozno o 20€ predrazi STK+EK no vzhladom k uspore to je a aj bude stale vyhodnejsie ako investicia do naftaku a jazdenie na naftu ktorej cena bude stupat zaroven s benzinom a lpg .
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
Uživatelský avatar
Maldoc
Příspěvky: 47
Registrován: ned pro 06, 2009 6:53 pm
Bydliště: Lipt. Hradok
Kontaktovat uživatele:

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od Maldoc »

a mohol by si sem dat webstranku tej firmy co to montuje ak daku ma diki moc
KIA RIO II Sporty
1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG solaris II
kupene 4.Maj 2009
stav km pri kupe: 8
najazdene km cca: 26 500
Uživatelský avatar
Maldoc
Příspěvky: 47
Registrován: ned pro 06, 2009 6:53 pm
Bydliště: Lipt. Hradok
Kontaktovat uživatele:

Re: RIO II r.v.2009, 1,4 16V G4EE montaz LPG

Příspěvek od Maldoc »

Dnes som bol v kii a povedali mi ze ked si dam plyn tak mi padne komplet zaruka na cele auto :(
KIA RIO II Sporty
1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG solaris II
kupene 4.Maj 2009
stav km pri kupe: 8
najazdene km cca: 26 500
Odpovědět