Chiptuning

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
pete62
Příspěvky: 11
Registrován: stř lis 04, 2009 9:51 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Chiptuning

Příspěvek od pete62 »

Nad chiptuningom som vždy uvažoval. Obzvlášť, keď Soul neťahal tak dobre, ako sľubovali papierové údaje od výrobcu a to 94 kW a 260 Nm. Čakal som 5-10-20 000 km, kým sa auto zabehne a dúfal som, že nastane nejaká zmena a auto presvedčí svojim ťahom, že udávané parametre nie sú len na papieri. Tento pocit, myslím, že tu majú viacerí Soulisti. Keďže s autom jazdím len malo (stále mám nejaké služobné auto, ktoré som už v roku 2009 nemal mať), tak som sa sám nejako nepresvedčil o tom, že je potrebné chipovať. Auto po tých 20-25 000 km predsa len ťahalo už trochu lepšie, ako nezabehnuté. Čo som netušil, že zábeh môže trvať až 40 000 km. Až po tychto kilometroch auto ožilo, zosvižnelo a to dosť výrazne. Skutočne neviem, čo sa mohlo stať, okrem dosiahnutia 40 tis. km, ale aj spotreba klesla. Dovtedy sa mi podarilo zajazdiť okolo 4 l / 100 km. Posledne to ale bolo za 3,2 l. Musím priznať, že som mal A-čkové pneumatiky (čo som vtedy nemal) a aj tie boli prehustené, ale takmer 1 l pneumatiky neurobia. A ten výkon, fakt slušný, až na nízke otáčky. Až pri 1800 -1900 ot. sa motor začal zobúdzať a ťahať. S nezaťaženým motorom (udržiavanie rýchlosti) sa dalo jazdiť od cca 1300 ot. (aj to len vďaka bavlnenému filtru, ktorý posunul tuto hodnotu asi o 100 -200 ot. nižšie, ako s orig. filtrom).

Napriek tomu vo mne driemala chuť po chiptuningu. Odmietam zázračné krabičky, ktoré dokážu klamať riadiacu jednotku a chcel som sofistikovanejšie riešenie, založené na úprave máp riadiacej jednotky. Po nejakom tom pátraní, zháňaní referencií a zhodnotení finančnej náročnosti som sa rozhodol, že pôjdem do toho.

V deň D a hodinu H, keď technik odovzdával kľúče a diagram nameraných hodnôt zákazníkovi predomnou, začal som mať zlý pocit. Snažil sa mu vysvetliť, prečo jeho motor dosahoval o 20 koní menší výkon, ako deklaroval výrobca auta a ani po načipovaní (zrejme, nepočul som zreteľne) nedosiahlo auto sľubované parametre. Zrejme by som odtiaľ aj zutekal, ale kľúče som už odovzdal a..., bolo mi trápne si ich vypýtať a odísť. Z môjho subjektívneho pocitu z výkonu motora som bol presvedčený, že auto je v takej kondícii, že ak mi povie niečo podobné, tak sa tam s nimi pohádam, nazvem ich všetkých podvodníkmi a roznesiem ich po fórach.

Po 1,5 hod. čakania sa zjavil technik, celý vysmiaty. „Budete spokojný, bol som to aj vyskúšať, ...“ Podával mi diagram a začal vysvetľovať. Zastavil som ho, že viem „to“ čítať, poďakoval som sa mu, zaplatil 330 ,- € tamojšej slečne a odišiel.
Prvý pocit, áno, som spokojný, snáď lepšie to ani nemohlo dopadnúť. Motor ťahá úplne od spodu, od voľnobežných otáčok, plynule sa rozbieha a naberá na sile. Žiadne kopnutie, prudký nárast výkonu sa však nedeje. Celé spektrum otáčok je uhladené bez výkyvov v ťahu. Zrýchlenie a pružnosť zodpovedá nárastu krútiaceho momentu na hranicu 320 Nm a plochého priebehu od 1900 ot. až po 3800 ot. Úžasné! Môj subjektívny pocit, „dobre zabehnutého motora“ potvrdzuje fakt, že aj krivka krútiaceho momentu nenačipovaného motora (tenké čiary v diagrame) je plochá a vyrovnaná v širokom spektre otáčok. Taktiež maximálna hodnota krútiaceho moment prekračuje o 20 Nm a výkonu o 7 kW oproti hodnotám udávaných výrobcom. Zhodnoťte sami, prikladám diagram.
To, že nie všetky motory sú rovnaké, deklaruje aj druhý diagram iného Soula s rovnakým motorom. Diagram je od iného tunera.
Přílohy
Krivky2.jpg
Krivky2.jpg (242.56 KiB) Zobrazeno 25551 x
2.jpg
2.jpg (237.71 KiB) Zobrazeno 25551 x
Reklama
 

pete62
Příspěvky: 11
Registrován: stř lis 04, 2009 9:51 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Chiptuning

Příspěvek od pete62 »

Praktické skúsenosti po chiptuningu, i keď trochu s oneskorením, keďže tuto cestu som absolvoval už v 2. polovicu septembra (09/2017)
Za 4 dni 1655 km. Jeden deň rakúske diaľnice a Alpy, dva dni talianske dolomity s viacerými horskými prechodmi cez 2000 m nad morom. Jeden deň pri mori a jeden deň cesta späť po diaľnici. Keďže som pred rokom absolvoval podobnú trasu, porovnávať sa mi bude dobre.
Diaľnice – maximálku som neskúšal, ale 150 km/hod. dosiahne s ľahkosťou. Dynamiku by som porovnal k tomu, ako by som mal o jeden stupeň podradené. Teda zhruba na 5-ke zrýchľuje ako pred tuningom na 4-ke. Najčastejšie som jazdil po diaľnici okolo 115-120 km/hod. Tato rýchlosť sa udržuje s ľahkým plynom a nebol kopec, ktorý by robil 5-ke problém pri tejto rýchlosti.
Serpentíny – tak to je v skutku krásny zážitok. Taliani aj rakúšania majú majú kvalitné cesty v horách, čo Soulu mimoriadne svedčí. Pred rokom bolo potrebne dávať pozor, aby otáčky neklesli pod 2000, inak sa z tých otáčok len veľmi ťažko dostal, resp. bolo potrebne podradiť. Tento problém zrýchľovania mal v podstate aj na rovine, Soulisti dajú určite za pravdu. Tento neduh sa úplne eliminoval a naviac so stúpajúcimi otáčkami sa stále stupňuje ťah až za 4000 ot. Žiadne vädnutie výkonu, žiaden rovnomerný ťah, ale stále stupňujúci sa ťah. Pri výjazde so zákruty na 2-ke, dokázali pneumatiky strácať priľnavosť. Od 2000 ot. neexistuje stúpanie, ktoré by ho dokázalo spomaliť. 2 – 3 ohromujúci ťah a veľká zábava z jazdy. Spolucestujúci to vnímal trochu inak :D a pomerne dlho mu trvalo, kým si našiel polohu, v ktorej sa zaprel tak, aby telom nelomcoval a nebolel ho z toho chrbát. Samozrejme, takto sa nedalo jazdiť príliš často.
Celkovo som milo prekvapený, ako sa auto stalo zábavnejším i keď absolútne čísla hovoriace o výkone a krútiacom memente nenarástli do dramatických čísiel. Pocitovo je to auto niekde inde. Eliminovala sa diera v najnižších otáčkach a vo vyšších a vysokých sa dosiahol celkom dravý ťah motora.
Spotreba – viac ako len slušná. Ak sa dva dni jazdí v kopcoch, kde hádam najčastejšie je zaradený 2. a 3. prevodový stupeň a to buď do kopca, či z kopca, tak výsledných 5,14 l / 100 km ...so zapnutou klimatizáciou... Pomaly začnem veriť tomu, že tuningom sa dá znížiť spotreba (pri určitom štýle jazdy).
Odpovědět