Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

Příspěvek od MaTToS »

Kedze sa blizi novy rok a auticko dostane prichodom jary aj novu olejovu napln samozrejme s novym filtrom tak olej uz vybraty mam LIQUI MOLY TOP TEC 4300 5W-30 nakolko splna specifikaciu API SM + ILSAC GF-3 tzn. obidve spec. co pozaduje KIA a je este v rozumnej cene ale nad olejovym filtrom maturujem uz dlhsiu dobu lebo podla katalogu Elit a podla viacerych stranok su rozmery filtrov vonkajsi priemer / vyska nasledovne = 94 / 84 alebo 77 / 79 alebo 81,5 / 74 alebo 72 / 68 alebo 87 / 74 :?: niektore maju aj rozmery zavitu udane a fyzicky na motore som videl taketo nieco vid. obrazok ale oznacenie sa mi nepodarilo precitat lebo zrovna moc dostupne to nieje z vrchu a zospodu som zatial nemal pristup k tomu no vyzera to takto : Obrázek .
Viete mi poradit aky konkretny olejovy filter mam kupit teda ake rozmery lebo nechapem preco sa predavaju pre jeden typ motora 1,4 G4EE filtre s rôznymi rozmermi mne je sice jasne ze miesto tam je na vecsi alebo mensi ale tak pride mi to dost nelogicke mat XY typov ale az tolko do tejto techniky ja nevidim takze si necham od vas poradit, pri cene co mi vypocitali v servise kebyze tam vo februari pojdem na prvu garancku za 186 euro tak to im platit nemienim kedze auto sa ani nevyuziva denno denne , rocny najazd nanom je 12 000km tak to na konci zarucnej doby bude mat okolo 30 000km takze vyhodit prinajmensom 600 euro za ich tri garancne prehliadky nepotrebujem ale to nie je k teme, zaujima ma typ a presne rozmery olejoveho filtra co tam je od vyroby a co by som tam mal kupit ... je mi jasne ze to je modra plechova valcovita vec nasrobovana na prednej spodnej casti motora :? do servisu by som rad siel uz s filtrom aj olejom nech to na pockanie vymenia a mam pokoj dalsi rok
Druhe riesenie ma napada este take ist ten olejovy filter kupit priamo do autorizaku KIE len je otazne aby nebola cena trojnasobna oproti velkoskladu a servis KIA mam pomerne dost od ruky na druhom konci mesta tak najprv sa skusim Vas opytat - Inak najazdene je aktualne 7600km a vymenu planujem pri 10 000km nakolko pri podmienkach pouzivania a stylu jazdy s tym autom to bude tak akurat :roll:
Naposledy upravil(a) MaTToS dne sob led 02, 2010 4:18 am, celkem upraveno 1 x.
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
Reklama
 

Matej
Příspěvky: 180
Registrován: sob bře 24, 2007 10:42 pm

Re: Olejovy filter / parametre

Příspěvek od Matej »

preco si sa rozhodol pre liqui moly a nie niejaku znamu znacku Castrol alebo Shell?
ak mas auto este v zaruke tak by som isiel kupit do autorizovaneho servisu KIA aspon ten filter lebo ak by nastal niejaky problem a chcel by si ist nieco reklamovat tak mas original nahradny diel.
Kia Rio II Sporty 1,4 Tropical Red
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejovy filter / parametre

Příspěvek od MaTToS »

Olej som sa snazil vybrat tak aby podla manualu splnal kriteria API SL prip. vyssie SM + nizka HTTS(HTHS) viskozita v normach ACEA A1/B1 + ILSAC GF-3 pre zabezpecenie "fuel economy" - uspory paliva, SAE viskozita idealna v nasich zemepisnych sirkach pre RIO je 5W-30 ,, je zaujimave ze autorizak dava do motora 5w-40 alebo 10w-40 nakolko ani jeden z tychto olejov tam nepatri (podla manualu) kedze je ten motor projektovany na pouzitie s lahkobeznym olejom tzn. takym ktoreho HTTS viskozita je nizsia ako 3,5 mPa.s byva to okolo hodnoty 2,9 mPa.s .
Takze ked pominiem to ze v autorizovanom servise tam leju to co tam podla vyrobcu nepatri a ani len to nesplna potrebne normy ktore su najmä ILSAC GF-3 a s tym spojena norma ACEA A1/B1 tzn. olej s nizkou HTTS viskozitou tak si to radsej vymenim sam a budem mat klud .
Mna len prekvapuje odpoved technika v autorizaku ked som mu ukazal manual k autu ze ziadny 5W-40 ani 10W-40 do toho motora ist nema tak mi nato technik povedal ze manual je jedna vec ale ze tomu motoru je to jedno na aky olej jazdi coz je smutne a po mojich zlych skusenostiach s autorizakmi ich rozhodne nebudem pouzivat na vymenu oleja, filtrov, sviecok atd., lebo moje skusenosti su jedine take ze absolutne autorizak ignoruje to co vyrobca odporuca pouzivat v aute a dava tam to co ho stoji najmenej a kde ma najvyssie marze a to len zakaznik zaplati strasne peniaze za nic .
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
adam221
Příspěvky: 56
Registrován: stř říj 22, 2008 12:07 am

Re: Olejovy filter / parametre

Příspěvek od adam221 »

Nazdar, s tym olejom mas s casti pravdu. Ale olejovy filter by som v ramci zaruky kupil original.. Inac ked pozeras autokelly, elit, autostangl atd.. tak rozdiel v tom filrty je iba vo velkosti. Kazdy vyrobca robi inu velkost. Vsetky by tam mali pasovat.
winter car: Mitsubishi Pajero Wagon V6
summer car: Renault Clio

Hyundai I30 1.4CVVT 2011-2011
Hyundai ACCENT 2007-2011 1,5CRDi VGT 81kw
MOTOROVÉ OLEJE, predajňa v Bratislave http://www.eoil.sk
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejovy filter / parametre

Příspěvek od MaTToS »

Jo v tom problem nebude, skocim si do servisu ohladom toho filtra mali by mi ho vediet predat tam tak uvidime .
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
BatoNR
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 31, 2009 2:13 pm

Re: Olejovy filter / parametre

Příspěvek od BatoNR »

ja budem trochu od veci ale predsa k teme, co sa tyka ceny servisov a pouziteho materialu.

Pri prvej garančke som v Nitre zaplatil 185eur. Zdalo sa mi to vela, zvlast ked sme tu diskutovali ze v inych servisoch je to lacnejsie aj o 40eur. Ja na aute jazdim denno-denne a potrebujem ho pre svoj (pohodlny) zivot a preto som bol ochotny zaplatit cenu servisu.

V pondelok idem do servisu na kontrolu po 30000 som zvedavy ze kolko budem platit teraz, ale pre istotu uz mam sprejom poznaceny olejovy filter.
Kia Rio Sporty
Nitra 05/2008
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejovy filter / parametre

Příspěvek od MaTToS »

Jo mne v BA tiez povedali ze okolo 185 euro to bude samozrejme sa cena moze menit podla aktualneho cennika v danom mesiaci no tolko platit neplanujem milionar niesom a vyhadzovat prachy za to co si viem spravit vo vlastnej rezii za polovicne naklady sa mi nezda byt ekonomicke ajked je tu ta otazka zaruky ale vzhladom k tomu ze sa s autom malo jazdi to nebudem riesit ajtak sa tie prave problemy zacnu ukazovat ako inak nez po prejdeni zarucnej doby .Navyse tym ze auto im tam musim nechat rano na ôsmu a oni sa ozvu niekedy poobede a ja sa asi ako dopravim na druhy koniec mesta do prace a potom z prace naspet po auto takze ani nevedia na presnu hodinu objednat ani nemozem mat dohlad nanich co mi robia stym autom a celkovo takyto pristup ma nezaujima a je to jednoduchy benzinovy motor ktory si za usetrene peniaze neservisovanim v autorizaku opravim vo vlastnej rezii taktiez zatial som s opravamy cohokolvek problemy nemal vzdy sa najde spriaznena osoba a nepotrebujem k tomu zaruku alebo peciatky autorizakov ktory akurat tak odr....ju o peniaze za pochybne sluzby a tolko ziadanu peciatku v serviske .
Porovnaval som mnoho typov olejov od viacerych vyrobcov a Liqui Moly mi stale vychadza ako najlepsia volba co sa tyka parametrov oleja vid. tabulka :
Obrázek
Co som si tak zbezne zistoval o parametroch tak ILSAC GF-3 ktory KIA vyzaduje aby olej splnal sa vyznacuje znizenou HTHS viskozitou tzn. > 2.9 mPa co je podla europskych noriem ACEA norma A1/B1 + A5/B5 tzn.:

A1 – oleje s vysokou ochranou piestu pred tvorbou usadenín, tvorbou kalov a opotrebovaním a odolnosťou voči oxidácii pri vysokých teplotách. Zamerané na maximálne ekonomické využitie paliva – min. 2.5 % v porovnaní s olejmi 15W-40. Štandardný olej, normálne intervaly výmeny. HTHS 2,9 – 3,5 mPa.s
B1 – oleje s vysokou ochranou piestu pred tvorbou usadenín a vačiek proti opotrebovaniu, dobré rozptyľovanie sadzí , maximálne ekonomické využitie paliva, lepšia ochrana ložísk, vyššia výkonnosť. Štandardný olej, normálne intervaly výmeny. HTHS 2,9 – 3,5 mPa.s
A4 – oleje pre benzínové motory s priamym vstrekovaním
A5 – oleje ako A4 s rozdielom zníženej viskozity HTHS 2,9 – 3,5 mPa.s
B3 – oleje s vysokou ochranou piestu pred tvorbou usadenín a vačiek proti opotrebovaniu, dobré rozptyľovanie sadzí, maximálne ekonomické využitie paliva, lepšia ochrana ložísk, vyššia výkonnosť, lepšia ochrana vačiek proti opotrebovaniu, kontrola viskozity a rozptyľovania sadzí. Olej pre vysokú záťaž, možnosť predĺžených výmenných intervalov. HTHS >3,5 mPa.s
B4 - oleje ako B3 + je možné použiť pre dieselové motory s priamym vstrekovaním. HTHS >3,5 mPa.s
B5 - oleje ako B4 s rozdielom zníženej viskozity HTHS 2,9 – 3,5 mPa.s
C2 – stabilný olej kompatibilný s katalyzátorom pre vysoko výkonné benzínové a dieselové motory osobných a ľahkých nákladných áut so systémom DPF Diesel Particulate Filter) a TWC (Three Way Catalyst), ktoré vyžadujú nízkoviskózne oleje, kde HTHS je vyššie ako 2,9 mPa.s. Tieto oleje predlžujú životnosť systémov DPF a TWC a znižujú spotrebu paliva. HTHS >2,9 mPa.s

Olejov ktore by mali priamo certifikaciu ILSAC GF-3 som mnoho nenasiel a tie ktore som aj nasiel zase nesplnali API SM takze zrovna velky vyber nieje ale ak by ste niekdo mali nejaky napad tak si necham poradit ale podla vsetkeho co som sa posledne dni po mnohych hodinach hladania po internete dozvedel tak tento Liqui Moly by mal plne vyhovovat pre RIO a navyse splna poziadavky vysokej zataze tak nemal by byt problem ani po tejto stranke vyuzivania motora .
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
Matej
Příspěvky: 180
Registrován: sob bře 24, 2007 10:42 pm

Re: Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

Příspěvek od Matej »

mozes tam naliat aj 10W40 a ten motor ta prezije.....netreba s toho robit niejaku vedu
Kia Rio II Sporty 1,4 Tropical Red
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

Příspěvek od MaTToS »

Noo ano ale z akeho dôvodu tam davat olej ktory tam nepatri ?
To tak isto moze niekdo povedat ze naco menit olej kazdych 15 000km ved staci ho len doliat po maximum pri 15tis. km a vymenit ho aj s filtrom az po 30 000 alebo 45 000m ved ten motor to taktiez prezije a bude jazdit kedze vzdy sa tak polka oleja spotrebuje a ved dolievat sa bude novym - aj takychto ludi poznam akurat ze oni jazdia na starych vrakoch kde je im to ukradnute uz ...
Mne o usetrenych 10,-€ na cene oleja nejde a radsej vyhodim 10,-€ navyse a mat ciste svedomie ako liat tam oleje ktore tam nepatria, sam som zvedavy ci sa prejavi aj nejaky rozdiel na zvuku motora prip. jeho chode alebo spotrebe . Ja mam rad ked viem co mam v aute a na com jazdim a mam o vsetkom prehlad a taktiez rad riesim taketo veci ktore by niekoho nikdy nenapadli riesit .
Premna je to uz to najmenej co pre to auto mozem spravit ze pouzijem taky olej aky je ziadany a nemam momentalne dôvod preco ten motor zanedbavat hned od kupy uz len tym ze tam budem liat taky olej co tam nema co robit :!:
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
visna
Příspěvky: 452
Registrován: pon říj 27, 2008 10:44 am

Re: Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

Příspěvek od visna »

matoss kolko spravis km rocne ?
RIO II 1,4 sporty 2008
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

Příspěvek od MaTToS »

Standardne to po minule roky vychadzalo na tych 15-17 tis. rocne , tento rok som mal mnohe komplikacie a viac mesiacov som k autu pristup nemal takze ten najazd je tam 8000 pocas 9 mesiacov roka 2009 ale tuto situaciu hodlam zmenit a vratit sa k tym zhruba standardnym aspon 15tis. kilometrom rocne a teda vzhladom k môjmu najazdu km nepovazujem za nutne chodit na garancky do servisu, havarijne to poistene mam slusne takze to povazujem za postacujucu starostlivost ktoru autu dam rozhodne autorizak a jeho garancky niesu zarukou toho ze auto bude bezproblemov slapat co vidim jak na firemnych autach tak na ludoch v mojom okoli .
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
visna
Příspěvky: 452
Registrován: pon říj 27, 2008 10:44 am

Re: Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

Příspěvek od visna »

ok v pohode
RIO II 1,4 sporty 2008
JSTB
Příspěvky: 11
Registrován: sob pro 19, 2009 1:30 pm

Re: Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

Příspěvek od JSTB »

Ahoj, olej v motoru jsem si po skončení záruky měnil sám, použil jsem 5W 40. Problém byl s filtrem, prodali mě moc široký.
Závit souhlasil, těsnění taky, ale kvůli šíři narážel na blok. Když na to přijdete na rampě po vypuštění oleje, je to nepříjemné. Proto POZOR při koupi, kouknětě se nejdřív, jaký tam je. Použil jsem nakonec značku FRAM PH6811

RIO II 1,4 benzin 2007
Uživatelský avatar
aladinos
Příspěvky: 302
Registrován: ned led 11, 2009 4:56 pm

Re: Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

Příspěvek od aladinos »

BatoNR: nemáš auto už náhodou 3. rok?
Ja už do KIA servisu nepôjdem kúsok od neho ma jeden známy autoservis (arservis) a jemu si pôjdem dať spraviť garančku.

A čo sa týka tých olej. Moc sa do toho nevyznám iba viem že mne tam dali v BA 10w-40 a odkedy ho tam mám tak motor je hlučnejší a pri určitých otáčkach rezonuje. Uvidím teraz keď pôjdem meniť olej dám tam podľa knižky čo to spraví :)
Kia Rio II 1,4 - Sporty,Tropical Red: kúpene 3/2008, Nitra - najazdené cca. 40 000km
MaTToS
Příspěvky: 274
Registrován: sob bře 14, 2009 5:49 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejovy filter + Olej 1,4 16V G4EE

Příspěvek od MaTToS »

Ak tam das 5w30 podla knizky tak hlucnost motora pojde rapidne dolu, uz som to pozoroval aj na predoslom aute kde prvy majitel daval 10w40 , ja som po kupe dal predpisany 5w30 a ani som neveril ze ake je to tiche .
KIA RIO II Sporty 1,4 16V 71kW- Midnight Black + LPG Solaris + folie by SAXO
Obrázek :arrow: LPG
Obrázek
Odpovědět