Klimatizacia v zime

Uživatelský avatar
eMKejx
Příspěvky: 242
Registrován: úte kvě 19, 2009 9:15 am

Klimatizacia v zime

Příspěvek od eMKejx »

Dnes som si nasiel na nete jeden clanok ktory odporuca sem-tam zapnut klimu... Co si vy myslite o tom, ake mate skusenosti a ako casto zapinate klimu, nemyslim len v zime, ci to tlacidlo AC aj vobec stlacate na aute? Ja som si ju dnes cestou domov zapol, sice nie na 10 minut ale viac ako 5 minut mi isla... preco? paci sa...
Elektronikou naprogramované samočinné zapínanie klimatizácie pomáha odstrániť vlhkosť vyzrážanú na sklách auta v chladnom období. "Najmä v takomto prechodnom období, keď sa často rosí okno, používam klimatizáciu na odrosenie a nechávam to na automatiku," povedal Stanislav Koiš z Fordu.
Neskracujte životnosť mechaniky

Zapnúť klimatizáciu je opodstatnené aj z hľadiska jej životnosti. Jednou zo zložiek náplne klimatizácie je mazací olej, ktorý sa usadí na jednom mieste. "Keď na jar zapnete klímu po dlhom čase, môže sa zadrieť kompresor alebo sa môžu rýchlejšie opotrebovať mechanické časti. Aspoň raz za mesiac ju treba na desať minút pustiť," upozorňuje mechanik Miroslav Glos z Mitsubishi.
Spotrebu dvíha minimálne

Koiš nevidí dôvod vypnúť klimatizáciu na celú zimu, z obavy o vyššiu spotrebu. "Nie je to ako pri starých autách, v ktorých sme museli kvôli výkonu motora klímu občas vypnúť. Dnes pokles výkonu dorovná elektronika na motore." Vplyv klimatizácie na spotrebu je podľa neho rozhodne menší, ako vplyv zle nafúkaných zimných pneumatík.
zdroj:

Kód: Vybrat vše

http://auto.sme.sk/c/5102813/klimu-zapnite-preventivne.html
KIA RIO II Sporty 1.4 16V 71kW- Midnight Black 6/2009
Obrázek
Reklama
 

Uživatelský avatar
staf
Příspěvky: 483
Registrován: pát kvě 02, 2008 11:35 pm

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od staf »

davnejsie som cital studiu o vplyve klimy na spotrebu. podla toho viem ze je dost lahkovazne davat takeho vseobecne zhrnutie. boli tam auta kde bolo zvysenie naozaj minimalne (desatiny litra), ale aj niekolko litrov. bolo to v zavislosti na veku auta, ALE hlavne na tom ci islo i automaticku, alebo manualnu klimu. bohuzial, manualna na tom bola dost biedne :(
Kia Rio II Sporty 1,4 Olive Gray
Uživatelský avatar
eMKejx
Příspěvky: 242
Registrován: úte kvě 19, 2009 9:15 am

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od eMKejx »

ved toto by som chcel presne vediet... teda dozvediet sa trosku viac... Viem ze aj v Riu 1.4 zapnuta klima a cesta do kopca s viac ako dvoma pasaziermi da pocitit na vykone, co sa spotreby tyka to neviem... Ale ako sa pisalo v clanku ten clovek sa tam vyjadril "podhustene pneumatiky sposobuju vyssiu spotrebu ako prave zapnuta klima" - neviem nemozem posudit... Hm no pokukam nejake clanky a sem to pripadne doplnim, kebyze aj niekto najde testy, potesia aj keby tam bolo spomenute Rio.
KIA RIO II Sporty 1.4 16V 71kW- Midnight Black 6/2009
Obrázek
tomasko007
Příspěvky: 288
Registrován: stř črc 22, 2009 2:43 pm
Bydliště: SlovaKIA

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od tomasko007 »

Na spotrebu vplyva viacero faktorov ako pneumatiky, typ cesty, klima, zataz auta, nestandardne doplnky na aute ako napr stresny nosic ... )

Ale kedze sa rozobera klima, tak ja som nazoru ze radsej ten "liter" benzinu auto doprajem ako keby som sa mal v nom potit ako prasa ..
Kia Rio 1.4 16V Sporty Midnight Black
Kúpene : 10.7.2009
Obrázek
BatoNR
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 31, 2009 2:13 pm

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od BatoNR »

u mna je to tak ze klimu mam viacej zapnutu ako vypnutu. Bez ohladu na to ake je vonku pocasie. Nezapinam ju hned v prevej sekunde po starte (najme v zime) ale az po par minutach resp metroch jazdy.

Dôvody?
1) teraz v zime mi to kraaaaasne vysusi (odhmli) celne okno a v lete nemam saunu
2) ked pridem do servisu a podla vyrobcu bude cas na vymenu naplne klimy tak mi ju vymenia bez ohladu na to ako casto som ju pouzival
3) ci je leto ci je zima, klima neklima, stale mam cca rovnaku spotrebu +- 1 liter, dlhodoby priemer 7,1 litra
4) zaplatil som za klimu tak ju budem aj pouzivat a navyse auto je na to aby mi sluzilo a nie ja jemu
5) spotreba? radsej idem plynulou jazdou, dobre pneumatiky... proste nejazdim ako de...

Takze tak. Vy ako casto (ne)pouzivate klimu?
Kia Rio Sporty
Nitra 05/2008
Uživatelský avatar
staf
Příspěvky: 483
Registrován: pát kvě 02, 2008 11:35 pm

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od staf »

BatoNR: v lete dost casto, hlavne mimo obec kde idem rychlo. v obci si radsej otvorim okno a urobim prievan. pride mi to prirodzenejsie :) v zime ju nepouzivam, ale po precitani prveho prispevku ju budem zapinat aspon sem tam na par minut.
Kia Rio II Sporty 1,4 Olive Gray
BatoNR
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 31, 2009 2:13 pm

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od BatoNR »

Staf: wau netusil som ze mam take presvedcovacie schopnosti, co ta v mojom prispevku tak inspirovalo?
Kia Rio Sporty
Nitra 05/2008
visna
Příspěvky: 452
Registrován: pon říj 27, 2008 10:44 am

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od visna »

S tym mazacim olejom v kompresore je to dobra pi*ovina. Ved kompresor sa toci aj ked klimu nemame zapnutu .tak akoze ake usadzovanie oleja ?

ja klimu nepouzivam vobec. Mam auto nieco vyse roka a klimu som mal zapnutu dokopy asi 20 minut. Kaslem na nu. V zime nechcem trapit studeny motor,a v lete si radsej otvorim okno lebo mi klima vadi. Serem na nu. Ten motor nou iba trpi. A navyse nou trpi aj alternator ktory musi viac dobijat kôli "sahare". A este nou trpi aj "sahara" lebo sa musi stale tocit na max. otacky. A zvlast v zime potom ta sahara zbytocne ochladzuje chladic motora a tym vlastne musi byt viacej zatvoreny aj termostat a tym moze vlastne aj viac trpiet. Takze ja to vidim tak. Mozno sa mylim ale klima mi nesmie do domu. a do auta. :D :D
RIO II 1,4 sporty 2008
BatoNR
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 31, 2009 2:13 pm

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od BatoNR »

visna: ako tak citam tak ty to vnimas uplne naopak ako ja
Kia Rio Sporty
Nitra 05/2008
bohush
Příspěvky: 46
Registrován: stř srp 19, 2009 12:07 am

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od bohush »

ja v lete tiez pouzivam klimu iba pri rychlostiach na 100km/h. dovtedy mam otvorene okno. ale ked prsi, tak ju mam zapnutu skoro stale, aby sa mi rychlejsie odhmlili okna :)
KIA Rio Sporty , Sunset Orange
Matej
Příspěvky: 180
Registrován: sob bře 24, 2007 10:42 pm

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od Matej »

visna píše:S tym mazacim olejom v kompresore je to dobra pi*ovina. Ved kompresor sa toci aj ked klimu nemame zapnutu .tak akoze ake usadzovanie oleja ?

ja klimu nepouzivam vobec. Mam auto nieco vyse roka a klimu som mal zapnutu dokopy asi 20 minut. Kaslem na nu. V zime nechcem trapit studeny motor,a v lete si radsej otvorim okno lebo mi klima vadi. Serem na nu. Ten motor nou iba trpi. A navyse nou trpi aj alternator ktory musi viac dobijat kôli "sahare". A este nou trpi aj "sahara" lebo sa musi stale tocit na max. otacky. A zvlast v zime potom ta sahara zbytocne ochladzuje chladic motora a tym vlastne musi byt viacej zatvoreny aj termostat a tym moze vlastne aj viac trpiet. Takze ja to vidim tak. Mozno sa mylim ale klima mi nesmie do domu. a do auta. :D :D
to ti kto povedal ze kompresor klimatizacie sa stale toci?.........nic ti nehovori remenica s magnetickou spojkou a volnobezka
Kia Rio II Sporty 1,4 Tropical Red
Uživatelský avatar
staf
Příspěvky: 483
Registrován: pát kvě 02, 2008 11:35 pm

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od staf »

BatoNR: ja som napisal ze ma presvedcil prvy prispevok, ten nebol od teba :P

:idea: davam do pozornosti manual, stranu 5-57, kde je napisane presne to co v prvom prispevku = "aj ked len na par minut, ale aspon raz mesacne zapinajte klimu"
Kia Rio II Sporty 1,4 Olive Gray
visna
Příspěvky: 452
Registrován: pon říj 27, 2008 10:44 am

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od visna »

No myslel som si ze ten kompresor bude nejako vymysleny. Ale aj tak kaslem na tu klimu. Je to iba trapenie motoru.
RIO II 1,4 sporty 2008
BatoNR
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 31, 2009 2:13 pm

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od BatoNR »

u mna si klima moc neoddychne, casto krat ju mam zapnutu a ovladanie teploty si nastavim na cervenu (kurenie) ale aspon sa mi nehmli okno
Kia Rio Sporty
Nitra 05/2008
Karol
Příspěvky: 46
Registrován: úte bře 20, 2007 1:07 pm

Re: Klimatizacia v zime

Příspěvek od Karol »

Višňa,klíma doma Ti nezničí žiadny motor,tak prečo nesmie ani do domu? :lol:
Ja si nemyslím,že klíma by nejako veľmi ničila motor,výrobcovia to majú dobre "zmáknuté",určite pri návrhu motora kalkulovali s tou klímoškou,ja ju používam často aj na súkromnom aj služobnom a nemal som kvôli tomu nikdy s motorom žiadny problém,ide len o to,že klíma si vezme určitú časť výkonu auta,je to to isté,ako keď do auta sadnú štyria ľudia a naložia batožinu do kufra,to nebudem radšej nikoho voziť,aby som šetril motor? :roll: Môj názor je,že klíma je prínos v každom aute,aj keď sú veľké problémy so slabšími kubatúrami,tam je to fakt na pováženie,ale inak sa toho netreba báť,veď to tam nie je len na krásu.. :)
Korejcom som neveril,ale casy sa menia.
Odpovědět