4x4 v zimě

Tomas80
Příspěvky: 389
Registrován: čtv lis 08, 2007 7:35 pm
Bydliště: okr. Ceska Lipa

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od Tomas80 »

Samozrejme, ze ta koroze na ramnu neni zas tak nic hroznyho, protoze co si budemem povidat, muj servisak dicky rika " nojo to je jeste poctiva kovarina " a neco na tom asi bude. Nicmene to neni zas tak velka investice a proc to nemit v poradku :-). Ten AGR ventil se prosimvas nachazi kde v motoru. Neni to v prave casti nahore v casti vedle baterky?

[IMG=http://img83.imageshack.us/img83/4140/38070202il2.jpg][/IMG]
Kia Sorento EX, 2.5 CRDI 103 kW
Reklama
 

scenic
Příspěvky: 93
Registrován: ned led 25, 2009 3:18 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od scenic »

Ahojte, mam objednane Sorento 2,5 s automatom a 4x4 tam ma polohy auto a 4x4 Lo. Chcem sa spytat majitelov co maju tiez tuto variantu ze ako im to funguje, myslim ten automaticky mod. Vozil som sa uz na nom (nie na tom co bude moje ale na predvdzacom vozidle) ale iba na suchom asfalte takze som nejak nemal moznost otestovat tuto funkciu. Za vsetky rady vopred dakujem.
"Už" čerstvý majitel vozidla Kia Sorento 2.5 CRDI VGT 16V A/T EX, strieborná metalíza.
Jirka N.
Příspěvky: 931
Registrován: stř lis 26, 2008 9:06 pm

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od Jirka N. »

Ahoj a tento systém (TOD) funfuje tak, že na výstupu kardanek z převodovky jsou snímače otáček a ty porovnávají rozdíly v otáčkách. Tím dochází prostřednictvím řídící jednotky k zapínání lamelové spojky v převodovce a tím pádem k přenosu potřebného kroutícího momentu na nápravy. Tento systém je stále v provozu i při jízdě po suché silnici a to je rozdíl od manuálního připojení předku, který by měl být používán pouze na nezpevněním povrchu. Systém TOD je bezpečnější pro jízdu, ale na druhou stranu také způsobuje vyšší spotřebu.
Kia Sorento EX 2,5 CRDI DE LUXE Leder / Koni Heavy Track, H&R pružiny +45mm, H&R rozšíření 60/60mm
scenic
Příspěvky: 93
Registrován: ned led 25, 2009 3:18 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od scenic »

Jirka dik za rychlu odpoved.
No riaditel salonu ma presne to iste vozidlo co budem mat ja a tvrdil ze mesto jazdi okolo 10-11l/100km, ale na druhej strane jazdi strasne :), jazdi stylom pridam uberem, pridam uberem... Strasne sa tesim na toto auto a je to moja prva 4x4 ale mam aj obavy. Predsa len 2.5t je celkom slusna vaha a doteraz som mal auta len s prednym nahonom (posledne vozidlo ktore este stale jazdim je Octavia II 1.9 TDI). A aj toho systemu DOT sa trocha bojim, co ak nezapne predok ked ma a mne vyleti zadok ( je to taky hnusny a zaroven prijemny pocit ako ked chlap ide prvy krat na to, strasne sa tesi ale nevie co s nim mam robit :D ) ???? Predavac mi tvrdil ked som sa ho pytal na ten system ze vlastne auto ide na zadny nahon a ked sa dostane do smyku tak ESP pripoji aj prednu napravu (samozrejme ze rezim 4x4x LOW mi je jasny). Vsak ved uvidim, tak dakujem zatial velmi pekne za tvoju odpoved.
"Už" čerstvý majitel vozidla Kia Sorento 2.5 CRDI VGT 16V A/T EX, strieborná metalíza.
Tomas80
Příspěvky: 389
Registrován: čtv lis 08, 2007 7:35 pm
Bydliště: okr. Ceska Lipa

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od Tomas80 »

Neboj to bude dobry, vsecko je jednou poprve :-). Kazdopadne se toho vubec neboj. Ja mel pred tim alhambru jenom predokolku. Takze se todle samozrejme chova trochu jinak, ale jak uz sem jednou psal je to jenom o zvyk. Po case ti to uz vubec neprijde.
Kia Sorento EX, 2.5 CRDI 103 kW
scenic
Příspěvky: 93
Registrován: ned led 25, 2009 3:18 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od scenic »

Snad mas pravdu...
"Už" čerstvý majitel vozidla Kia Sorento 2.5 CRDI VGT 16V A/T EX, strieborná metalíza.
Uživatelský avatar
Bostra
Příspěvky: 98
Registrován: ned lis 23, 2008 1:09 pm
Bydliště: okr.Opava

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od Bostra »

Uvidíš, že si na to velice rychle zvykneš a už nebudeš chtít nic jiného. Aspoň u mne to tak je.

Bostra
Kia Sorento EX 2,5 CRDI AUTOMAT r.v.2007
Jirka N.
Příspěvky: 931
Registrován: stř lis 26, 2008 9:06 pm

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od Jirka N. »

žádné obavy nemusíš mít, ten systém funguje bleskurychle a auto se chová vzorně i přes svojí pohotovostní váhu, u mého je 2181 kg a maximální 5640 Kg. Ze začátku si jen dej pozor na to že auto těžké oproti klasikám a při brždění se s tím musí počítat.
Mám dotaz zda tam máš couvací čidla. U verzí které se prodávají u nás nejsou a u mé EU verze EX-DE Luxe Leder jsou včetně ESP a trempomatu.

Jirka
Kia Sorento EX 2,5 CRDI DE LUXE Leder / Koni Heavy Track, H&R pružiny +45mm, H&R rozšíření 60/60mm
Jirka N.
Příspěvky: 931
Registrován: stř lis 26, 2008 9:06 pm

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od Jirka N. »

Ještě jsem si všimnul že tě spatně prodavač informoval. ESP má na starost stabilizaci auta pomocí brzd a co se týče TOD tak ten zase vyhodnocuje rozdíl otáček mezi předkem a zadkem a řídí plynule přenos kroutícího momentu. U tohoto systému není nikdy jasné kolik momentu jde kam, to se řídí automaticky. Jiná situace je po zapnutí redukce tam pak je pevně rozváděno 50% -50%. Pozor taky,nesmí se namontovat jinak sjeté pneu na p. nebo z. nápravu. Pak systém vyhodnocuje stále prokluz a je zle. Takže pneu stále stejně jeté, ten sytém je nyní citlivější než u starých verzí.

Jirka
Kia Sorento EX 2,5 CRDI DE LUXE Leder / Koni Heavy Track, H&R pružiny +45mm, H&R rozšíření 60/60mm
scenic
Příspěvky: 93
Registrován: ned led 25, 2009 3:18 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od scenic »

Ak som ta dobre pochopil nemali by sa prehadzovat kola z prednej na zadnu napravu? Alebo presne opacne? Lebo napriklad v navode sa pise ze by sa pneu malo prehadzovat pravidelne do kriza...
"Už" čerstvý majitel vozidla Kia Sorento 2.5 CRDI VGT 16V A/T EX, strieborná metalíza.
Jirka N.
Příspěvky: 931
Registrován: stř lis 26, 2008 9:06 pm

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od Jirka N. »

Záleží na tom jestli je na pneu směrový vzorek, v tomto případě ne křížem. Důležité je mít stejnou značku a výšku vzorku na všech pneu, pak je systém TOD Ok.
Kia Sorento EX 2,5 CRDI DE LUXE Leder / Koni Heavy Track, H&R pružiny +45mm, H&R rozšíření 60/60mm
Tomas80
Příspěvky: 389
Registrován: čtv lis 08, 2007 7:35 pm
Bydliště: okr. Ceska Lipa

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od Tomas80 »

Nevim jak je to na novejch verzich. Na te moji starsi ma TOD malinko spozdeni. Sice je to znat, ale neni to zas tak strasny.
Jak sem koukal do manualu, tak u 4x4 AUTO by se meli prehazovat kola postupne kolem dokola, samozrejme pokud nemas smerovej vzorek. Ja na todle teda hresim a delam to jako na klasice, proste jeden rok na predni napravu, druhej rok zase na zadni. Diky tezkymu predku se predni gumy vice sjizdej. To uz jsem zjistil minulou zimu :-(
Kia Sorento EX, 2.5 CRDI 103 kW
scenic
Příspěvky: 93
Registrován: ned led 25, 2009 3:18 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od scenic »

No dnes som si objednal pneu BF Goodrich All-Terrain T/A akurat ze v rozmeroch 245/65/R17 ich nejak nikde nemaju momentalne. Skusal niekto tieto gumy? Mali by byt celorocne (cena pre mna 176€). Dalej tu mam moznost pneu Goodyear Wrangler AT-R za 180€. Tie by mohli byt do dvoch tyzdnov. Ktore si mam obut na auticko??? Dik za rady.


EDIT:Tak a pneu dnes dorazilo a uz je aj nahodene na auto :) Obrázek
"Už" čerstvý majitel vozidla Kia Sorento 2.5 CRDI VGT 16V A/T EX, strieborná metalíza.
PEZ
Příspěvky: 45
Registrován: stř bře 11, 2009 8:33 am

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od PEZ »

Tak jsem včera hned po koupi vyzkoušel všechny povrchy suchá cesta, průtrž, i 3-4 cm sněhu na silnici. Všechno v pohodě jen ten sníh mě trochu zaskočil, zadní náhod jsem měl naposledy na š120 a tak jsem malem skončil v příkopě :) jak mě tlačil dopředu. Tak jsem zkusil 4x4 a super jízda.
Sorento 3,5 V6+LPG
scenic
Příspěvky: 93
Registrován: ned led 25, 2009 3:18 pm
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x4 v zimě

Příspěvek od scenic »

No 80% uspechu jazdy v snehu (a nie len tam) ti robia gumy. Ja som tiez lietal kym som tam mal original pneu.
"Už" čerstvý majitel vozidla Kia Sorento 2.5 CRDI VGT 16V A/T EX, strieborná metalíza.
Odpovědět